Стати письменником. Розділ 5: Приборкання несвідомого

«Becoming a Writer» by Dorothea Brande, «Harnessing the Unconscious»

Понеділок, 6 Квітня, 2015
Автор: Olena Rosul

У цьому розділі пані Бранд (Dorothea Brande) розповідає, як почати приборкання нашого несвідомого, щоб воно допомагало нам писати.

І хоча у книзі це особливо не виділено, але цей розділ – один з двох найголовніших у книзі, бо дає потужний метод для подолання письменницького блоку (відомий як Вранішні Сторінки. Його ж розглядатимемо і у вправах з письма по книзі Джулії Кемерон). Другий, що стоїть нарівні з ним, буде описано у наступному розділі.

Мовчазні мрійники

Більшість людей, яких приваблює письмо, є (або були у дитинстві) великими мрійниками. У будь-який момент вони можуть поринути у свої видіння, відтворюючи, переживаючи заново минулі події або ж вирушивши у неймовірні пригоди ось прямо тут, не сходячи з місця.

Коли ж життя показує їм, що більшість із тих пригод є нездійсненними для пересічної людини, в тому числі і названого мрійника, деякі з них роблять героями своїх історій третіх осіб – і таким чином народжується література.

Однак значна їх частина так ніколи і переходить до стадії дійсного написання своїх історій на папері – будучи занадто скромними, або невпевненими у собі, або занадто звиклими до мрійництва як протилежності до реальної справи – письма.

Письмо без зусиль

Щоб стати письменником, потрібно розвинути у собі письменницькі “м’язи”, себто натренувати несвідоме до гладкого, вільного письма.

Для цього зробіть наступне: Встаньте вранці на годину чи півгодини раніше, ніж звичайно, і відразу – нічого не читаючи і бажано ні з ким не розмовляючи – почніть писати.

Пишіть про що завгодно – що прибреде у голову, не зважаючи на граматику, на правильність, на літературність та навіть на смисл. Забудьте про критичну сторону взагалі. Головне – привчитися писати вільно і без постійної оцінки написаного.

Пишіть стільки, скільки можете – або доки вийде час, або доки ви відчуєте знесилення.

Наступного ранку (і кожного ранку після того) повторіть вправу, не перечитуючи написаного раніше.

Подвоєння “видобутку”

Через кілька днів ви помітите, що можете писати певну кількість слів без особливих зусиль. Знайшовши цю величину, спробуйте збільшити її на кілька речень або на параграф. З часом, постарайтеся подвоїти початкову кількість написаного.

Дуже швидко ви побачите результат: письмо вже не видаватиметься вам нудним чи важким. Ви зрозумієте, що письмові “мріяння” приносять вам стільки ж задоволення, як і ті, що блукали у голові ненаписаними. Якщо ви здатні, прокинувшись, взяти олівця та писати, значить, ви готові до наступного кроку.

Взявшись до наступної вправи, ви можете повернутися до зручної для вас кількості написаних вранці слів. Але якщо помітите, що ця кількість стала меншою, ніж на самому початку, і ви знову вдалися до “неписьмового” мріяння, прикладіть свідомі зусилля та поверніться до добротного та відносно довгого вранішнього письма.


Теги: , , , , , , ,


1 коментар to “Стати письменником. Розділ 5: Приборкання несвідомого”

  1. […] метод, розглянутий у минулому розділі (вранішні сторінки), ви скоро зрозумієте, що стали […]

    #47953

Leave a Reply

Архів дописів

Жовтень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031