Вправи для письма: #1. Початок

Julia Cameron «The Right to Write», «Begin»

Четвер, 3 Липня, 2014
Автор: Olena Rosul

Якось останнім часом читання (зокрема, новин) переважило у мене над писанням, і тому наступний випуск “Стати письменником” все затримується.

Тож зроблю поки що крок убік та запропоную коротку вправу з книжки Джулії Кемерон “Право писати” (Julia Cameron, The Right to Write: An Invitation and Initiation into the Writing Life ).

Більш відомим твором пані Джулії є “Шлях художника” (The Artist’s Way: A Course in Discovering and Recovering Your Creative Self). Не знаю щодо української, але на російську її точно перекладали.

Однак особисто я не радила б за неї братися. Занадто вже “Шлях” спірітуалістичний, забитий під зав’язку сентенціями про Божественне Призначення, слухання Бога, Душу, Дар та інше. Однак на мій погляд, якщо людина хоче дізнатися про Бога та його бажання щодо нас, їй варто взятися за Біблію, а читати про це суб’єктивні замітки “з других рук”.

На щастя, пані Кемерон додумалася написати ще кілька книжок про письмо, у яких збереглося основне надихаюче послання (Всі можуть писати, і всі мають писати), але спірітуалізм був серйозно покоцаний та замінений більш практичними аспектами, зокрема — вправами для заглушення внутрішнього критика, для наповнення “внутрішнього колодязя”, для “розписування”, тощо.

Таких вправ у “Праві писати” — аж 43 штуки. До них приводяться пояснення, досить розлогі (скорочений варіант можна знайти у книжці The Writer’s Life: Insights from the Right to Write того ж автора). Я їх опускатиму, задовольняючись лише короткими поясненнями.

Втім, досить балакати, приступімо вже до самої вправи:

Візьміть 3 листка А4 (або приблизно такої величини). Почніть з верху першої сторінки і опишіть, що ви почуваєтеся просто зараз: фізично, емоційно та фізіологічно. Записуйте все, що спаде вам на думку.

Ця вправа — писання у вільній формі, тому її неможливо виконати неправильно. Пишіть, як вам заманеться: будьте розумними, іронічними, переляканими, кмітливими, сумними, саркастичними, збудженими, стурбованими, щасливими. Себто — якими хочете. Віддайтесь потоку ваших думок та емоцій. Просто продовжуйте писати, не зупиняючись, доки не дійдете до кінця третьої сторінки.

Ця вправа призначена для того, щоб взятися за письмо, “розписатися”.

Справа у тому, що від письма багатьох з нас утримує так званий “внутрішній редактор”, який певен, що ми повинні “сходу” видавати ідеальний текст: грамотний, розумний, стилістично витриманий, цікавий, і так далі у тому ж дусі.

Думка ця катастрофічно хибна. Писання — то писання, а редагування — то редагування, і не треба ці процеси плутати.

Наприклад, Гоголь (якщо мені не зраджує склероз. А якщо і зраджує, то все одно — то був один із класиків літератури, а не аби хто) так писав про процес творіння:

1. Треба взяти грубу книженцію з чистими листками та написати першу чернетку твору — як він тобі уявляється.

2. Відкласти на деякий час (дати твору “вилежатися”).

3. Перечитати кілька разів з пером у руці. Щоб усі правки вмістилися, підклеювати до книженції окремі листочки.

4. Коли листочки з правками уже нікуди ліпити, переписати все начисто у новий зошит.

5. Відкласти твір ще раз.

6. Через деякий час повторити пп.3-4, себто правку з підклеюванням додаткових листочків.

7. І знову — відкласти.

Всю цю процедуру, як стверджує майстер, слід виконати не менше чотирьох(!) разів. Тільки тоді з твору може вийти щось путнє.

Звісно, люди різні, і такий метод підходить не всім. Деякі письменники довго обдумують твір, навіть “пишуть” його у уяві (мало не готовими розділами), а тоді викладають на папір майже начистову.

Але урок, який варто винести з вищенаведеного методу (повторюю, що належить він не аби кому, а великому письменнику), це те, що правка — то окрема від письма робота. І поки пишеш, треба саме писати, і тільки писати, залишивши редагування на потім.

Тож щоб перебороти у собі боязнь писати, а також виробити звичку до письма, робіть час від часу цю просту вправу. Краще — кожного дня. Ще краще — вранці, як тільки прокинетесь.

Втім, чому саме так — у інших випусках.

Бувайте здорові!


Теги: , , , , ,


Leave a Reply

Архів дописів

Вересень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930